Tłumaczenie nazwy gotyk. Skąd się wzięła i kiedy powstała?

Tłumaczenie nazwy gotyk. Skąd się wzięła i kiedy powstała?


Charakterystyka – budownictwo świeckie

Jaką rolę odegrały ratusze w gotyku? Gdzie i w jaki sposób były rozmieszczone?

Rozbudowa miast oraz siedzib władców to głownie doskonalenie ich funkcji obronnych, które miały zabezpieczyć ich mieszkańców przed coraz to doskonalszymi technikami oblężniczymi. Okres gotyku to nie tylko udoskonalenie machin oblężniczych, ale także jego schyłkowym okresie pojawienie się artylerii. Mury obronne wieńczy krenelaż, a obronę ułatwiają hurdycje, zastąpiono w czternastym wieku machikułami. Nad poszerzonymi fosami konstruuje się bardzo często mosty zwodzone, które podnoszą w całości albo w części przy murach. Po podniesieniu stanowią dodatkową osłonę bram. Przedpolechronią konstruowane barbakany połączone są szyją z bramami w murach obronnych. W drugiej połowie piętnastego wieku, w dolnej partii murów pojawiły się już otwory strzelnicze dla ustawionej po jej wewnętrznej stronie dział artyleryjskich.

Coraz większe znaczenie przy zabudowie miast miały ratusze, siedziby władzy miejskiej. W konstrukcjach budowanych po północnej stronie Alp przeważał układ, gdzie na parterze umieszczane były hale targowe, a na piętrze zajmowały się biura oraz pomieszczenia obrad rajców. razem z rozwojem pełnionych funkcji budowle były rozbudowywane. W podziemiach bardzo częściej budowane były więzienia oraz izby tortur, a w nadziemnych częściach znajdowały się sale sądownicze. Miejskie zbrojownie na początku ulokowane były również w pomieszczeniach ratusza. Później zostały one przeniesione do osobnych budowli które nazywane były arsenałami. W miastach które leżały niedaleko szlaków handlowych pomieszczenia handlowe w ratuszach bardzo szybko stają się za małe. To było właśnie powodem pojawienia się osobnych budowli pełniących tę funkcję. Dodatkowo bogate cechy rzemieślnicze budowały swoje własne hale, które były w stanie pomieścić również biura, sale zebrań oraz pokoje gościnne. Na obrzeżach miast zaczęto budować szpitale, wznoszone bardzo często przez bractwo Św. Ducha (rzadziej zajmowały się tym inne zakony). W szpitalach poza jedną, dwoma izbami dla chorych znajdowała się kaplica, sale dla zakonników czy pomieszczenia gospodarcze.

Tagi: Ratusz, gotyk, izby tortur, więzienia

Powiązany artykuł: Nastawienie na pluralizm i złożoność, czyli historia powstania nowego prądu w architekturze

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Gotyk w Polsce – Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu

Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu (z niem. Kirche Unserer lieben Frau auf dem Sande) jest to klasztorny kościół pokanonicki (Kanoników Regularnych św. Augustyna), położony na odrzańskiej wyspie Piasek. W miejscu opisanej powyżej świątyni wzniesiona została od 1334-75 nowa gotycka trójnawowa hala bez transeptu m.in. według planów mistrza Pieszki.

Rozwiązywania materiałowe

Bardzo ważną rolę w budownictwie odgrywał również kamień. Szczególnie elementy konstrukcyjne przenoszące znaczne naprężenia ściskające musiały charakteryzować się dużą wytrzymałością i odpornością na wpływ czynników atmosferycznych.

Gotyk w Polsce – zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku (z niem. Ordensburg Marienburg) jest to trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim o kubaturze ponad 250 000 m³. Złożona jest ona z zamku niskiego, zamku średniego oraz zamku wysokiego. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009