Tłumaczenie nazwy gotyk. Skąd się wzięła i kiedy powstała?

Tłumaczenie nazwy gotyk. Skąd się wzięła i kiedy powstała?


Charakterystyka – budownictwo świeckie

Jaką rolę odegrały ratusze w gotyku? Gdzie i w jaki sposób były rozmieszczone?

Rozbudowa miast oraz siedzib władców to głownie doskonalenie ich funkcji obronnych, które miały zabezpieczyć ich mieszkańców przed coraz to doskonalszymi technikami oblężniczymi. Okres gotyku to nie tylko udoskonalenie machin oblężniczych, ale także jego schyłkowym okresie pojawienie się artylerii. Mury obronne wieńczy krenelaż, a obronę ułatwiają hurdycje, zastąpiono w czternastym wieku machikułami. Nad poszerzonymi fosami konstruuje się bardzo często mosty zwodzone, które podnoszą w całości albo w części przy murach. Po podniesieniu stanowią dodatkową osłonę bram. Przedpolechronią konstruowane barbakany połączone są szyją z bramami w murach obronnych. W drugiej połowie piętnastego wieku, w dolnej partii murów pojawiły się już otwory strzelnicze dla ustawionej po jej wewnętrznej stronie dział artyleryjskich.

Coraz większe znaczenie przy zabudowie miast miały ratusze, siedziby władzy miejskiej. [Reklama: reklamówki, ukladamykostke.pl/cennik.html] W konstrukcjach budowanych po północnej stronie Alp przeważał układ, gdzie na parterze umieszczane były hale targowe, a na piętrze zajmowały się biura oraz pomieszczenia obrad rajców. razem z rozwojem pełnionych funkcji budowle były rozbudowywane. W podziemiach bardzo częściej budowane były więzienia oraz izby tortur, a w nadziemnych częściach znajdowały się sale sądownicze. Miejskie zbrojownie na początku ulokowane były również w pomieszczeniach ratusza. Później zostały one przeniesione do osobnych budowli które nazywane były arsenałami. W miastach które leżały niedaleko szlaków handlowych pomieszczenia handlowe w ratuszach bardzo szybko stają się za małe. To było właśnie powodem pojawienia się osobnych budowli pełniących tę funkcję. Dodatkowo bogate cechy rzemieślnicze budowały swoje własne hale, które były w stanie pomieścić również biura, sale zebrań oraz pokoje gościnne. Na obrzeżach miast zaczęto budować szpitale, wznoszone bardzo często przez bractwo Św. Ducha (rzadziej zajmowały się tym inne zakony). W szpitalach poza jedną, dwoma izbami dla chorych znajdowała się kaplica, sale dla zakonników czy pomieszczenia gospodarcze.

Tagi: Ratusz, gotyk, izby tortur, więzienia

Powiązany artykuł: Tłumaczenie nazwy gotyk. Skąd się wzięła i kiedy powstała?

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Gotyk w Polsce – katedra na Wawelu w Krakowie

Bazylika archikatedralna św. [Reklama: drukarnia kraków tanio, projekty graficzne poznań] Stanisława oraz św. Wacława w Krakowie, czyli kościół katedralny jaki mieści się na Wzgórzu Wawelskim. Stanowi on archidiecezji krakowskiej. Jest to miejsce gdzie odbywały się koronacje królów Polski, gdzie spoczywają ich szczątków.

Gotyk w Polsce – Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka w Gdańsku jest to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, konkatedra archidiecezji gdańskiej, wybitne dzieło gotyckiej architektury ceglanej. Jest to największy kościół ceglany na całym świecie oraz jeden z największych kościołów w ogóle jaki kiedykolwiek został wybudowany.

Gotyk w Polsce – Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy

Klasztor w Trzebnicy został ufundowany przez Henryka Brodatego w 1202 roku, pod wpływem jego żony Jadwigi. Była to siedziba pierwszego w naszym kraju zakonu żeńskiego. Przeznaczony był on dla cysterek, sprowadzonych z Bambergu 22 stycznia 1203. Zakon podlegał cystersom z Lubiąża.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009